Які автомобілі вміють “підрулювати” задніми колесами?

4 травня 2023

Як працює управління задніми колесами автомобіля

Рульове керування всіма 4 колесами (4WS) - це технологія, яка дозволяє керувати кутом повороту не тільки передніми, а й задніми колесами автомобіля. Поворот керма приводить в дію задні колеса і повертає їх у тандемі з передніми колесами або в протилежному напрямку. В результаті покращується маневреність, стабільність та безпека на дорозі.

Керування всіма колесами, 4WS або ж, “підрулювання” задніх коліс - це не те ж саме, що повний привід. Ці системи існують незалежно одна від одної.

У залежності від швидкості та кута повороту керма, система 4WS регулює кут повороту задніх коліс. На малій швидкості вони повертаються в протилежний бік, на високій - в тому ж напрямку, що й передні колеса.

Регулювання кута повороту задніх коліс здійснюється за допомогою електронного керування, яке аналізує дані з різних датчиків про швидкість, кут повороту керма, навантаження на передні та задні колеса тощо. Датчики передають сигнал до керуючого блоку, який обробляє ці дані та визначає кут повороту задніх коліс.

Системи 4WS відрізняється залежно від виробника та моделі автомобіля. Деякі транспортні засоби використовують управління задніми колесами лише на високих швидкостях, тоді як інші - на будь-якій швидкості.

Плюси керування всіма 4 колесами

 1. Зменшення радіуса повороту. Завдяки тому, що задні колеса повертаються в протилежному напрямку до передніх, автомобіль маневрує на значно меншому просторі, що особливо корисно в умовах міської забудови і вузьких вулиць.
 2. Краща маневреність. Поворот задніх коліс в тому напрямку, що й передні, забезпечує точніше керування і стійкість на дорозі.
 3. Підвищена безпека. Завдяки кращій маневреності і стабільності автомобіль стає менш вразливим до аварій.

Недоліки системи керування всіма колесами авто

Недоліки системи керування задніми колесами

Так, водій отримує значні переваги за кермом авто з системою управління задніми колесами. Однак технологія має і недоліки, які заважають їй стати масовою:

 • висока вартість. Технологія 4WS є складною і дорогою для виробництва, тому автомобілі в такій комплектації зазвичай коштують дорожче, ніж ті, що не мають цієї технології;
 • складніше обслуговування. Задня вісь та колеса вимагають додаткового сервісу, а також більше грошей для ремонту;
 • ризик втрати контролю. На надто високих швидкостях 4WS може бути менш стабільним, що може призвести до втрати контролю над автомобілем.

В яких автомобілях використовується рульове керування всіма 4 колесами?

Рульове керування всіма 4 колесами (4WS) вже досить поширена технологія в автомобільній промисловості і використовується в автомобілях різних класів: від спортивних купе до великих кросоверів і позашляховиків. Ось кілька моделей з каталогу Automoto.ua, в яких можлива комплектація з рульовим керуванням всіма 4 колесами:

 • Порше 911 використовує технологію Porsche Rear Axle Steering, яка дозволяє “рулити” всіма 4 колесами. Задні колеса можуть повертатись на кут до 2 градусів;
 • Ауді A8 може мати технологію Audi Dynamic All-Wheel Steering, яка дозволяє задніми колесами “підрулювати” за необхідності;
 • Ауді Q7 також вміє керувати всіма колесами;
 • Мерседес-Бенц S-класу в найсвіжіших версіях може повертати задні колеса на кут до 10 градусів;
 • Мазда6 в деяких версіях має систему керування задніми колесами;
 • БМВ Х5 може бути доступний з з системою 4WS;
 • Ніссан GT-R культовий спорткар одним був одним з перших авто, які отримали рульове керуванням всіма 4 колесами. 
Попередня стаття Кондиціонер в авто та вдома: чому не варто ставитись до них однаково
Кондиціонер в авто та вдома: чому не варто ставитись до них однаково
Ваше авто готове до спеки? Огляд найпотрібніших літніх аксесуарів
Наступна стаття Ваше авто готове до спеки? Огляд найпотрібніших літніх аксесуарів

Популярні новини