Клац-клац: чому покажчик повороту клацає?

17 січня 2023

Чому сигнал повороту клацає у всіх автомобілях

Ви збираєтесь повернути праворуч, вмикаєте сигнал і чуєте звичне “клац-клац”. Можливо, ви навіть не звертаєте увагу на такий звук. Зате точно зауважите, якщо під час нового повороту клацання не буде. Насправді, традиційний “клац-клац” втратив свою функцію в сучасному авто. Але зберігається виробниками в нових машинах. Чому?

Клацання - побічний ефект роботи покажчика повороту

Покажчик повороту вперше з’явився на автомобілях у 1909 році, але клацання з'явилося пізніше, лише в 1930-х роках. Винахідник Джозеф Белл запатентував невеликий електронний пристрій, який направляв електрику на зовнішні покажчики повороту. Апарат клацав під час роботи.

Водій вмикав поворотники, потім електрика нагрівала біметалічну пружину. Остання згиналась до тих пір, поки не торкалася маленької смужки металу. Через з'єднанні разом елементи проходив струм і живив електричні покажчики повороту. Біметалева пружина швидко охолоджувалась і повернулася до початкової форми. Світло вимикалось. Далі процес починався знову і поворотники загорялись. Коли пружина згиналася вперед і назад, вона створювала звук клацання. Це було побічним ефектом процесу блимання показчиків повороту. Далі технології змінювались, але звук залишався. 

Першим авто з автоматичним миготливим покажчиком повороту і традиційним клацанням був Buick Roadmaster 1939 року. З 1950-х технологія стала стандартною для транспортних засобів у всьому світі.

Чому поворотники в машині клацають

Автомобілі змінювались, а клацання залишалось

Згодом покажчики поворотів почали працювати за рахунок електронного, а не біметалевого реле. Але воно теж видає характерний звук. В основі принципа роботи електронного реле електромагнітне поле, яке почергово з'являється і зникає. Тому лампочка покажчика повороту блимає. Під час замикання поля важіль всередині реле клацає. Отже, технологія змінилась, але звук залишився.

В сучасних авто покажчиками повороту керують комп'ютерні технології. Процес влаштований так, що клацати нічому. Але характерний звук все одно присутній. Його видає аудіосистема авто. Чому? Бо водії звикли до алгоритму: “важіль повороту, зелена стрілка на панелі, звук клацання”. Якщо раптом поворот увімкнеться без характерного звуку, автомобіліст, як мінімум, збентежиться. 

В автомобільному світі, де щоденно з'являється щось нове, є речі, котрі не змінюються. Крім клацання покажчика повороту, це ароматизатор у вигляді ялинки та “плавничок” на даху.

Попередня стаття Чорний чи білий: цікаві думки про практичність салону
Чорний чи білий: цікаві думки про практичність салону
5 хороших звичок водія: перевірте себе!
Наступна стаття 5 хороших звичок водія: перевірте себе!

Популярні новини